Ubytování u Kučerů ve Frymburku - zima Ubytování u Kučerů ve Frymburku Ubytování u Kučerů ve Frymburku - léto

Lymfatická masáž - manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž
Manuální lymfodrenáž není masáž, jsou to lehké doteky a hlazení. Je to jemná masážní technika, jejímž cílem je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu. Dále se touto technikou odčerpává přebytečná lymfa z podkoží zpět do oběhu.
Jde o velice jemné krouživé hmaty s přesně daným tlakem, čímž dochází k posouvání lymfy směrem k uzlinám, kde je filtrována a pročištěna. Masér při ní nezabíhá přímo do svalu, pracuje na úrovni podkoží.
Masírováním lymfatického systému žil a uzlin se z těla dostávají ven toxické látky rychleji, kromě toho masáž pročistí organismus, takže je dobré kúru absolvovat například po chřipce či nachlazení, kdy je imunita těla oslabena.
Varovným signálem, že rovnováha organismu je narušena jsou například otoky, časté rýmy, opakované nemoci, či chronická únava. Vyvážený stav těla narušuje nedostatek pohybu, kouření a celkově nezdravý životní styl, který přestává lymfatický systém zvládat. Masáže lymfy se ale používají i jako doplňková léčba kloubních potíží.
Zanedbatelný není ani její přínos v boji proti celulitidě, při formování postavy, redukci váhy, regeneraci sportovců a pracujících s vysokým zatížením dolních končetin. Díky ní se daří minimalizovat veškeré zmíněné otoky a často dochází k úplnému vyléčení.

Četnost návštěv
Manuální lymfodrenáž se provádí "nasucho" bez olejů. K pročištění těla je zapotřebí minimálně 3 návštěv ale optimum je 6 návštěv. Tyto návštěvy by měly následovat v poměrně rychlém sledu, cca po 2 až 3 dnech. V případě otoků se masíruje příslušná část těla, předpokladem je alespoň 5 návštěv. Při odstraňování celulitidy je nutné absolvovat i více návštěv. První týden se provede lymfodrenáž celého těla a při dalších návštěvách (minimálně 1x týdně) se již věnujeme více postiženým oblastem. Masáž lze podpořit pravidelným pitím čajů podporující čištění lymfatického systému.

Proč tomu tak je
Ve všech částech těla kromě centrálního nervového systému, kostí, chrupavek a zubů se nacházejí lymfatické cévy. Lymfatický systém začíná slepými, rozšířenými konci mízních kapilár v mezibuněčných prostorech. Spojováním kapilár vznikají mízní cévy, jenž se stavbou podobají žilám. Z velkých mízních cév se pak formují hlavní mízní kmeny, které ústí do podkličních žil.
Lymfatický systém má několik základních funkcí:

  • odvádí tělové tekutiny - asi 2 litry tekutiny denně;
  • odvodí bílkoviny - krevní cévy jsou pro bílkovinu téměř nepropustné. Bílkovina je tedy zpětně transportována do krve právě lymfatickým systémem. Při poruše tohoto mechanismu dochází ke zvýšení množství bílkovin a vzniká chronický lymfatický otok;
  • odplavuje lymfocyty - lymfa protékající uzlinami se v nich obohacuje o lymfocyty, které se zde tvoří a prostřednictvím mízy se uvolňují do krevního oběhu;
  • filtrační funkci - v lymfatických uzlinách se zachycují toxiny, bakterie, cizorodé látky a nádorové buňky. Přitom se spouští tvorba lymfocytu a protilátek. Lymfatický systém je tak životně důležitou součástí imunitního systému;
  • odvádí tuky z těla;

(C)1998-2019  ubytovani@lipnonet.cz  www.LIPNOnet.cz  www.LIPNO.net  www.FRYMBURK.com  www.FRYMBURK.eu


TOPlist